Certyfikat SSL. Do czego służy i jak go zamówić?

Certyfikat SSL. Do czego służy i jak go zamówić?

Certyfikat SSL zabezpiecza komunikację między przeglądarką a witryną internetową. Pomaga również zapewnić stronie lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Wyjaśniamy, jak zakupić w Aftermarket.pl certyfikat SSL do swojej domeny.

SSL (Secure Sockets Layer) to protokół komunikacyjny chroniący połączenie między przeglądarką internetową na komputerze użytkownika a serwerem, na którym utrzymywana jest wywoływana strona www. Innymi słowy SSL pozwala internautom bezpiecznie korzystać z zasobów strony zabezpieczonej tym protokołem i zapewnia poufność przesyłanych informacji.

SSL stanowi część protokołu HTTPS i od dawna jest standardem szyfrowania danych w internecie. Obecnie nazwa SSL odnosi się zazwyczaj do rozszerzonej wersji tego protokołu, znanej jako TLS (Transport Layer Security), której symbolem jest charakterystyczna kłódka, wyświetlana w pasku adresu (przed URL) po nawiązaniu bezpiecznego połączenia.

Certyfikat SSL to niezbędne zabezpieczenie większości stron internetowych

W ostatnich latach certyfikaty potwierdzające wdrożenie protokołu, czyli certyfikaty SSL, stały się niezbędnym „wyposażeniem” stron internetowych. Przyczyniło się do tego rosnące zagrożenie cyberprzestępczością, m.in. atakami hakerskimi i phishingowymi (próby wyłudzenia danych osobowych), a co za tym idzie konieczność zadbania o bezpieczeństwo serwisów i ich użytkowników. Za instalacją certyfikatu SSL przemawia również fakt, że strony zabezpieczone protokołem lepiej pozycjonują się w wyszukiwarkach. Google już kilka lat temu poinformował, że protokół SSL/HTTPS stanowi jeden z czynników rankingowych.

Certyfikat SSL: darmowy czy w abonamencie?

W ofercie Aftermarket.pl od dawna znajduje się darmowy certyfikat SSL Let's Encrypt. Jest on jednak powiązany z kontem hostingowym w tym serwisie. Innymi słowy – by skorzystać z tego rozwiązania, należy mieć wykupiony pakiet hostingowy w Aftermarket.pl. Certyfikat Let's Encrypt stanowi podstawową formę zabezpieczenia domeny i może być wystarczający w przypadku mniejszych witryn, np. stron-wizytówek. Wymaga jednak odnawiania co trzy miesiące.

Certyfikat SSL dostępny w trybie abonamentowym ważny jest przez rok i może zostać przedłużony na kolejny, roczny okres rozliczeniowy. Co istotne, taki certyfikat nie jest powiązany z kontem hostingowym w Aftermarket.pl. Można więc zamówić go dla domeny utrzymywanej u innego dostawcy hostingowego, a nawet dla domeny zarejestrowanej u innego rejestratora.

Jak dodać certyfikat SSL w Aftermarket.pl?

Po zalogowaniu się do konta w Aftermarket.pl wybierz opcję „Dodaj certyfikat SSL” z sekcji „CERTYFIKATY SSL” w zakładce „HOSTING”.

Następnie wybierz typ certyfikatu: zwykły, tylko dla domeny głównej, lub wildcard – dla domeny głównej i subdomen. Ta pierwsza opcja może być wystarczająca, jeśli na domenie działa strona typu one page (wszystkie treści znajdują się na jednej, przewijanej stronie, a pozycje w menu przenoszą tylko do hierarchicznie ułożonych sekcji w obrębie tej strony). Ta druga jest wskazana w przypadku witryn złożonych z podstron w różnych subdomenach. Certyfikat wildcard zabezpieczy je wszystkie, co będzie sprzyjało lepszemu pozycjonowaniu się całego serwisu.

Określ również, czy domena, dla której chcesz utworzyć certyfikat, zarejestrowana jest w Aftermarket.pl czy w innym serwisie. Następnie podaj adres lub wybierz go z listy i naciśnij „Dalej”.

Na kolejnej stronie z rozwijanej listy wybierz adres e-mail, na który ma zostać wysłane potwierdzenie utworzenia certyfikatu i kliknij czerwony przycisk „Wyślij zlecenie”.

To wszystko! Operacja zostanie zlecona i dla wybranej domeny zostanie utworzony certyfikat SSL. Będzie on ważny przez rok. Po tym czasie certyfikat należy przedłużyć. Jeśli tego nie zrobisz, certyfikat straci ważność. Informację o zbliżającym się terminie wygaśnięcia certyfikatu otrzymasz mailem. Szczegółowy regulamin Usługi Certyfikat SSL dostępny jest tutaj: https://www.aftermarket.pl/terms/Regulamin_ssl_PL.pdf.

Kategorie: