Do tej pory przyglądaliśmy się ofertom sprzedaży na giełdzie. Jednak równie ważną formą sprzedaży domen są aukcje. Na naszej giełdzie dostępne są różne rodzaje aukcji: aukcje holenderskie, aukcje z ceną minimalną, aukcje z ceną “Kup Teraz” itp. Czy odpowiedni wybór formatu sprzedaży ma wpływ na końcową cenę aukcji?

Dla porównania użyte zostały aukcje wystawiane przez nas w ramach wyprzedaży domen przechwyconych i nieopłaconych przez zamawiających klientów. Duża liczba tego typu aukcji (ponad 2000 przez ostatnie pół roku) pozwala na przeprowadzenie analizy statystycznej, której wyniki prezentują się następująco:

 • Aukcje z ceną startową 20 zł, bez ceny “Kup Teraz”: średnia cena sprzedaży 29.9 zł.
 • Aukcje z ceną startową 20 zł i ceną “Kup Teraz” 100 zł: średnia cena sprzedaży 40.7 zł
 • Aukcje holenderskie z ceną startową 100 zł i ceną końcową 20 zł: średnia cena sprzedaży: 46.7 zł

Jak widać, użycie aukcji holenderskich podniosło średnią cenę sprzedaży domeny o ponad połowę, zaś samo tylko ustalenie ceny “Kup Teraz” zwiększyło obroty o jedną trzecią.

W obu przypadkach działa mechanizm skłaniający kupujących do szybkich zakupów pod wpływem impulsu. Cena “Kup Teraz” oznacza, że w każdej chwili inny użytkownik może zakończyć aukcję i zdobyć domenę. Wytwarza to na presję na kupującego, aby to on użył opcji “Kup Teraz” i nabył interesującą go domenę, zanim ubiegnie go ktoś inny. Podobnie jest w przypadku aukcji holenderskich, dla których cena “Kup Teraz” obniża się z czasem. Tutaj presja na zakończenie aukcji przed czasem jest jeszcze wyższa, gdyż im dłużej trwa aukcji, tym niższa jej cena i tym większa możliwość, że inny użytkownik pierwszy dokona zakupu.

Jak widać, odpowiednie ustawienia rodzaju aukcji i jej parametrów może mieć istotny wpływ na jej cenę końcową.

Porada 4: Ustaw zachęcającą, realistyczną cenę “Kup Teraz” w wystawianej aukcji.


Comments

3 Comments so far

 1. lotus2008 on Listopad 24, 2011 5:24

  Wydawalo mi sie, ze “aukcje holenderskie” zostaly wprowadzone w tym tygodniu… Na jak reprezentatywnej liczbie ukonczonych aukcji zatem przeprowadzono badanie statystyczne?

 2. Michau on Listopad 24, 2011 11:47

  Aukcje holenderskie zostały dla użytkowników wprowadzone wczoraj, jednak w systemie funkcjonują już od kilku miesięcy i były m.in. wykorzystywane do sprzedawania domen nieopłaconych, oraz do wyprzedaży domen słownikowych.

 3. krakus47 on Listopad 24, 2011 11:49

  Byly juz wczesniej, tylko nazywaly sie inaczej. Sam juz skorzystalem z takiej oferty.