Czy zastanawiasz się, jak skuteczniej sprzedawać domeny na naszej giełdzie? Postanowiliśmy to przeanalizować statystyczne dane dotyczące sprzedaży domen w naszym serwisie, aby sprawdzić co wpływa na wyniki sprzedaży. W tym cyklu tekstów chcemy zaprezentować najważniejsze informacje, które mogą pomóc sprzedawcom w osiągnięciu lepszych obrotów.

Oczywiście, każda domena jest inna i nie da się opracować zestawu metod sprzedaży, które będą jednakowo skuteczne wobec każdej domeny. Istnieje jednak szereg statystycznie weryfikowalnych parametrów, które mogą wpłynąć na wyniki sprzedaży, i którym warto się przyjrzeć w kontekście swoich domen. Oto zatem pierwszy z nich:

Porada 1: Ustaw realistyczne ceny “Kup Teraz” dla swoich domen.

Na naszej giełdzie wystawionych jest już prawie 150000 ofert sprzedaży domen, z czego 59% ofert posiada ustawione ceny “Kup Teraz”.

Spośród tych ofert, klienci zakupili w ostatnim miesiącu 593 domeny, przy czym:

 • 421 razy dokonali tego przez wybór opcji “Kup Teraz”.
 • 156 razy dokonali tego składając ofertę, która została zaakceptowana przez sprzedawcę; 69 takich przypadków dotyczyło domen z cenami “Kup Teraz”.
 • 16 razy dokonali tego akceptując kontrofertę złożoną przez sprzedawcę; 9 przypadków dotyczyło domen z ustaloną ceną “Kup Teraz”.

Powyższe statystyki nie dotyczą aukcji, na których sprzedano dodatkowych 1045. Jak widać, mimo iż domeny z ceną “Kup Teraz” stanowią 59% wszystkich wystawionych na giełdzie ofert, jednak przypada na nie aż 84% sprzedaży; w dodatku 71% wszystkich sprzedaży stanowią właśnie sprzedaże poprzez “Kup Teraz”.

Dane te oznaczają, iż prawdopodobieństwo sprzedaży domeny z ustaloną ceną “Kup Teraz” jest 4 razy większe niż bez tej ceny. Wynika to z wielu czynników, między innymi:

 • Cena “Kup Teraz” pozwala na natychmiastową finalizację transakcji, co sprzyja tzw. zakupom pod wpływem chwili.
 • Cena “Kup Teraz” daje kupującym ogląd oczekiwań cenowych sprzedawcy, co ułatwia złożenie oferty i negocjacje.
 • Domeny z ustaloną ceną “Kup Teraz”, jako atrakcyjniejsze dla nabywców, są prezentowane wyżej w wynikach wyszukiwania.

Podsumowując zatem, właściwie ustawiona cena “Kup Teraz” jest podstawowym narzędziem, czterokrotnie zwiększającym skuteczność sprzedaży. Jest to też narzędzie darmowe – ustalenie cen nic nie kosztuje! Dlatego warto już dziś ustawić te ceny dla swoich domen, przechodząc na tę listę:
http://www.aftermarket.pl/marketset2.php


Comments

1 Comment so far

 1. lotus2008 on Listopad 24, 2011 5:03

  Z tekstu wynika, ze miesiecznie sprzedaje sie mniej niz 1,1 % z wystawionych ofert. Przy obecnej (na te chwile) liczbie ofert sprzedazy i aukcji, byloby to 1,04%. Szczerze powiedziawszy to malo budujaca liczba. Czyzby prawdziwe bylo twierdzenie, ze 90% rynku obrotu domenami wypelniaja inwestorzy, ktorzy najzwyczajniej sprzedaja – kupuja domeny miedzy soba? Jedni z zyskiem, inni ze strata… Na to wyglada, bowiem o klientach koncowych slyszy sie w nielicznych przypadkach. Jest to raczej margines.
  Wychodzi zatem na to, ze jak na razie najlepszy interes robia na domenach rejestratorzy i gieldy…
  A tak na marginesie, i bez zadnej zlosliwosci: fajnie, ze AM chce nam pomoc w zwiekszeniu sprzedazy, ale co firma ma zamiar dac od siebie? Kilka, kilkanascie miesiecy temu padla obietnica, ze AM dolozy staran w promowaniu kupowania domen przez klientow koncowych (firmy, dg, itd.) Moze mnie to ominelo, moze przysnalem, ale nie odczulem jakos tych staran. Przy kwotach, jakie AM na nas zarabia, mozna byloby troche poswiecic na wypromowanie kupowania domen przez firmy…