Przechwytywanie domen .eu

Październik 7, 2008 | 14 Comments

Miło mi poinformować o nowej usłudze w Dropped.pl – przechwytywaniu domen .eu. W ramach prowadzonych we wrześniu testów beta przechwyconych zostało ponad 100 domen, tak więc nadszedł czas aby usługa ujrzała światło dzienne :-)

Ponieważ sposób przechwytywania domen .eu różni się dość mocno od przechwytywania domen polskich, proszę o zapoznanie się z poniższym opisem. Pozwoli on zrozumieć mechanizm działania serwisu w tym zakresie i uniknąć przykrych niespodzianek skutkujących utratą domeny.

Dodawanie domen do przechwycenia

Dodawanie domen odbywa się na tej samej zasadzie, co dla domen polskich – z poziomu listy domen wygasających. Ponieważ pełna lista wygasających domen europejskich nie jest znana (Dropped.pl dysponuje informacjami na temat 70% całej przestrzeni nazw .eu, włącznie ze zdecydowaną większością polskich słów i zwrotów), można także podać własną domenę jeśli znajduje się ona w fazie wygasania. Podanie własnej domeny nie skutkuje jej pojawieniem się na ogólnej liście – mogą ją przechwytywać tylko te osoby, które ręcznie ją wpisały.

Ważna różnica w stosunku do domen polskich polega natomiast na tym, że po zleceniu przechwycenia domeny, należy od razu złożyć ofertę cenową. Jest to dokładnie opisane poniżej.

Licytacja przed przechwyceniem

Umowa partnerska z EURid zabrania przechwytywania domen przez rejestratora na samego siebie i ich późniejszej odsprzedaży na aukcji. Domena może być tylko zarejestrowana od razu dla użytkownika końcowego.

Z tego względu, aukcja przechwyconej domeny musi odbyć się przed jej przechwyceniem. W Dropped.pl wprowadzony został mechanizm “blind auction” – po dodaniu domeny do przechwycenia każdy użytkownik deklaruje, jaką maksymalną kwotę byłby w stanie zapłacić za przechwycenie domeny. Domena zostanie przechwycona dla użytkownika, który zadeklarował najwyższą kwotę. Użytkownik ten zapłaci 10 PLN więcej niż następna w kolejności oferta.

Dla przykładu: jeśli dla domeny zostaną złożone oferty: 100 PLN, 50 PLN i 30 PLN, to po przechwyceniu pierwszy użytkownik zapłaci za nią 60 PLN. Oczywiście, jeśli tylko jedna osoba zleciła przechwycenie domeny, płaci zawsze minimalną stawkę (30 PLN) niezależnie od swojej oferty.

Ze względu na mechanizm “blind auction”, po dodaniu domeny do przechwycenia zawsze należy podać odpowiednią ofertę za domenę, jeśli nie chce się poprzestać na minimalnej kwocie. Oferty można oczywiście zmieniać aż do momentu przechwycenia domeny (dla wygody, data zwolnienia domeny jest prezentowana na liście ofert).

Po przechwyceniu domeny, wszyscy zainteresowani nią użytkownicy otrzymają adres strony, na której podane będą wszystkie złożone oferty na daną domenę, wraz z informacją czyja oferta była najwyższa i kto otrzymał domenę.

Domeny są od razu rejestrowane

Domeny .eu nie mogą być rezerwowane, dlatego przy przechwyceniu muszą być od razu zarejestrowane. Z tego powodu użytkownik musi uiścić całą opłatę za przechwycenie domeny (opłata karna zawsze wynosi 100%). Termin zapłaty za domenę został wydłużony do 7 dni.

Skuteczność przechwytywania

Należy zdawać sobie sprawę, że na rynku istnieją firmy przechwytujące domeny .eu posiadające 40 i więcej kont w EURid. Założenie tylu kont wiązałoby się z inwestycjami rzędu 1500000 PLN, co przy obecnym poziomie zainteresowanie domenami .eu nie jest opłacalne. Trzeba więc liczyć się z tym, że najlepsze domeny (trzyliterowe, mocne angielskie generyki) nie zostaną przez Dropped.pl przechwycone. Natomiast dla polskich generyków i mniej popularnych nazw, skuteczność jest bardzo wysoka, co wykazały wrześniowe testy.

Zapraszam zatem do przechwytywania domen :-)


Comments

14 Comments so far

 1. User112 on Październik 7, 2008 9:20

  No! Wkońcu Dropped.pl postawiło na .eu! Przechwytuj z Dropped.pl!

 2. lik on Październik 7, 2008 9:32

  a kiedy domeny z .com ?

 3. Dawid on Październik 7, 2008 9:40

  Cześć, przy próbie przejęcia domeny eu dostaję komunikat, ze należy uzupełnić dane aby przechwycić domeny europejskie. Na oko wszystkie dane są podane, dane osobowe, adres, telefon, mail. Co i gdzie jeszcze powinienem uzupełnić? Może coś przeoczyłem? Pozdrawiam.

 4. Michau on Październik 7, 2008 9:42

  Trzeba podać analogiczne dane dla domen europejskich:
  http://www.dropped.pl/rcontacts.php

  (niektórzy mają konta zarejestrowane np. w USA, więc nie mogliby normalnie rejestrować .eu – muszą podać europejski adres).

 5. Dawid on Październik 7, 2008 9:45

  Dzięki, nie mogłem tego znaleźć w panelu.

 6. Michau on Październik 7, 2008 9:46

  A wszak w komunikacie błędu jest link :)

 7. vj_ on Październik 7, 2008 10:40

  Przedsięwzięcie może i dobre, ale jak wspomniał Autor artykułu: “… przy obecnym poziomie zainteresowanie domenami .eu nie jest opłacalne…” – właśnie, to jest największy minus, a jeszcze jak wejdą domeny inne do obrotu, to już w ogóle pewnie nie będzie zainteresowania tymi domenkami.

 8. DD on Październik 7, 2008 10:41

  Przydałoby się zaprzęgnięcie jakiegoś słownika, który umożliwiłby wylistowanie tylko domen .eu, które składają się z polskich słów np. To znacznie ułatwiłoby pracę i oszczędziło czas na przeczesywaniu tysięcy wygasających domen .eu.

 9. lik on Październik 18, 2008 7:06

  dlaczego nie wprwoadzisz opcji przejecia domen .COM ??? :)

 10. seo on Styczeń 16, 2010 20:17

  Komuś jest bardzo na rękę, że nie ma możliwości złożenia opcji na domeny .com

 11. Luka on Maj 14, 2010 11:18

  DD jezeli chodzi o przeczesywanie tysięcy domen wygasających to nie ma co się “paprać” z tym ręcznie. Ja przez dobire kilka miesięcy ściągałem sam listy od kluczowych dostawców i bawiłem się w przeróżne metody, które oczywiście są skuteczne mniej więcej tak jak bieganie po polu z kosą w dobie gombajnów ;) . Kupiłem (kurna tani to nie jest, ale wart ceny) sobie software, nowy na polskim rynku http://exdomain.eu (domena z kręgu Twoich zainteresowań) ;) co umożliwia? właściwie wszystko. Ściągasz listy bezpośdrdnio z poziomu programu (mozesz tworzyc osobne projekty) klikasz start i masz wszystkie wskaźniki jednocześnie w kilka sekund z całej tej mega listy tysięcy domen. Dodatkowo wszlkiego rodzaju filtry, możliwośc monitorowania doanej domeny, date wygasania oczywiście, WHOIS momentalnie pod ręką. Bezpośrednio SEMRUSH (ale trzeba osobno sobie kupić konto u nich) ale wykorzystujesz od razu z programu (to podaje m.in. na jakie slowa kluczowe dana domena sie pozycjonuje i ile szacownie na to wydaje). Jest wiele innych opcji jeszcze dlatego dalem stronke, bo warto sprawdzić i dołożyć na to.

 12. Sedopro endorsement on Lipiec 23, 2010 1:11

  Muszę przyznać, że jak dodawałem domeny .eu w dropped to jakoś nigdy się nie udało złapać coś interesującego, może miałem pecha :(

 13. blog.dropped.pl on Kwiecień 27, 2011 5:04

  Przechwytywanie domen eu.. May I repost it? :)

 14. Jacek on Grudzień 3, 2011 15:09

  Witam.
  Czy przechwytywanie domen eu jest jeszcze mołziwe? Próbuje dodac odmenę eu do domen monitorowanych i nie moge tego zrobic?